Czym jest terapia blizny (ScarWork)?

Czym jest terapia blizny (ScarWork)?

Blizny nie są wyłącznie problemem estetycznym, ale przede wszystkim zagrażają strukturze mięśni. Powikłania, wynikające z braku dbałości o blizny, prowadzą do zrostów tkanki, a te mogą zaburzać postawę ciała i wzorce ruchowe. Jeśli więc nie chcesz narażać się na ból i problemy w codziennym funkcjonowaniu, przeczytaj, czym jest terapia blizny i ile możesz na niej skorzystać!

Czym jest blizna?

Wiele osób ma blizny, ale większość z nich rzadko zastanawia się, czym tak naprawdę one są. W terminologii medycznej, blizna to zmiana skórna, która powstała na skutek uszkodzenia warstw skóry, a ubytek jest wypełniony tkanką łączną włóknistą. Jej celem jest natomiast głównie zamknięcie rany i ustabilizowanie tkanki. 

Mówiąc o bliznach po operacji, warto zauważyć, że gdy chirurg przetnie warstwy skóry, powięzi, mięśni, a później je ze sobą zszyje, w ciele natychmiast zaczyna się kaskada procesów naprawczych. Tkanka zaczyna bowiem gęstnieć i wypełniać „braki”, tworząc w ten sposób blizny.

Z natury są one mniej elastyczne niż ludzka skóra, a ponadto cechują się gorszym ukrwieniem i odżywieniem. 

Dość łatwo można jednak ocenić, czy tkanka (np. po operacji) goi się poprawnie, czy wręcz przeciwnie.

  • Blizna prawidłowa ma zwykle jasny kolor i jest płaska. 
  • Blizna nieprawidłowa jest czerwona i delikatnie „wypukła”, a dodatkowo może boleć i swędzieć.

Największe problemy wśród pacjentów Profizjoclinic i nie tylko, wywołują natomiast zrosty tkankowe. Są one nieprzyjemne, widoczne i zagrażające strukturom mięśniowym, co może prowadzić do ograniczenia ruchomości tkanek i występowania bólu. Zrosty tkankowe najczęściej powstają po zabiegach, w których rana była głęboka (np. cesarskie cięcie, operacja brzucha). Ponadto przyczyną ich występowania jest brak ruchu w miejscu i okolicy blizny. Dochodzi do tego często w sytuacji, gdy pacjenci chcą „oszczędzać” chore miejsce. 

Patologicznym rodzajem blizn jest z kolei bliznowiec (keloid), czyli nadmiernie rozrośnięta tkanka łączna włóknista, która jest duża, wypukła, swędząca i zdecydowanie wykracza poza obręby blizny, co powoduje, że staje się jeszcze bardziej widoczna. 

fizjoterapeuta pracuje z blizną na kolanie scar work Joanna Strzelecka

Co pomaga na blizny?

Podstawowym zadaniem leczenia blizn jest osiągnięcie dobrej mobilności tkanki oraz uzyskanie satysfakcjonującego efektu estetycznego. Brak mobilności prowadzi natomiast do poważnych powikłań, jak: przykurcze mięśniowe, ból, przeciążenia, zaburzenia postawy ciała oraz zaburzenia wzorców ruchowych i propriocepcji. Głównym sposobem zapobiegania tego typu skutkom jest natomiast terapia blizn, która skupia się na mobilizacji tkanki łącznej włóknistej oraz okolicznej tkanki skórnej.

W leczeniu z pomocą przychodzi przede wszystkim manualna terapia blizny metodą ScarWork, którą z powodzeniem stosujemy w naszych gabinetach fizjoterapii Profizjoclinic. Używamy jej nie tylko na blizny pooperacyjne lub pozabiegowe, ale także na blizny po oparzeniach czy pogryzieniu przez zwierzę.

ScarWork jest autorską metodą Sharon Wheeler i polega na integracji blizny z siecią powięziową, co sprawia, że blizna staje się tworem bardziej naturalnym i należącym do ciała.

Pacjenci bardzo doceniają tę technikę, ponieważ daje natychmiastowe i trwałe efekty, a do tego jest całkowicie bezbolesna i łagodna.

Wśród innych metod terapeutycznych, które wspomagają pracę fizjoterapeuty, znajdują się m.in.: kinesiotaping, techniki rozciągające oraz laseroterapia. Warto wspomnieć, że w badaniach wykazano, iż blizna – pod wpływem działania lasera – może ulec zblednięciu, zmniejszyć się i dodatkowo stać się elastyczniejsza. Laseroterapia prowadzi również do spłaszczenia i zmiękczenia tak poważnych oraz dużych zmian skórnych jak bliznowiec.

pacjentka z blizną na terapii blizny u fizjoterapeuty Joanny Strzeleckiej

Jak działa terapia blizny?

Terapia blizny sprawia, że blizna potrafi się wypłycić, „wybledzić” i wygładzić. Najważniejsze jest jednak to, co dzieje się pod warstwą powierzchowną skóry. Tkanka ulega bowiem mobilizacji, dzięki czemu drastycznie spada ryzyko powikłań w strukturze mięśniowej. 

Bardzo dużym atutem tej metody jest fakt, że wiek blizny nie ma znaczenia.

Fizjoterapeuci mogą bowiem pracować zarówno na bliznach świeżych, jak i wieloletnich. Efekty są natomiast widoczne i odczuwalne bezpośrednio po zabiegu, a uzyskany stan po terapii jest stały.

Decydując się na terapię blizn, warto ponadto wiedzieć, że:

  • nie na każdą bliznę terapia działa tak samo;
  • nawet jeśli blizna znacząco nie zmienia się wizualnie, to wciąż terapia ma pozytywny i prozdrowotny wpływ na tkanki leżące głębiej, a tym samym prowadzi do redukcji zrostów lub minimalizuj ryzyko ich powstawania;
  • często wystarczy jednorazowe spotkanie, trwające ok. 45-50 minut (większa liczba spotkań jest zalecana w przypadku trudnych lub rozległych blizn);
  • po terapii blizna wciąż może „pracować” na ciele i zmieniać się przez ok. 2 tygodnie.

Blizna to nie tylko problem kosmetyczny. Poprzez rozbudowę tkanki bliznowatej może bowiem dojść do poważnych konsekwencji w postaci ograniczenia ruchomości niektórych struktur mięśniowych, co z kolei skutkuje przeciążaniem tych lub innych struktur i wieloletnim, narastającym bólem w ciele.

Dlaczego więc masz cierpieć, skoro możesz żyć bez bólu?

Bibliografia:

  1. Hulsbergen Henning JP, Roskam Y, van Gemert MJ. Treatment of keloids and hypertrophic scars with an argon laser. Laser Surg Med 1986; 6: 72-5.

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc

Zadzwoń, wyślij zapytanie lub umów wizytę online!

logo

Umów wizytę
już teraz!

Kontakt

Nasz gabinet

Profizjoclinic
ul. Szybowcowa 31, II p., lok. 204, 54-130 Wrocław, Gądów Mały (przy parkingu Hali Tęcza, parking: 90 minut bezpłatnie)
Telefon:
509 966 988