Jak leczyć zespół ciasnoty podbarkowej?

Jak leczyć zespół ciasnoty podbarkowej?

Ból i dyskomfort w obrębie barku to problem związany z układem mięśniowo-szkieletowym, który może dotknąć praktycznie każdego w pewnym stadium życia. Chociaż przyczyny tej dolegliwości są różnorodne, badania wskazują, że większość z nich łączy się z zespołem ciasnoty podbarkowej. Jest to uciążliwa przypadłość, utrudniająca normalne funkcjonowanie i zakłócająca sen. Na szczęście istnieją metody leczenia, fizjoterapia i rehabilitacja, które mogą pomóc powrócić do pełnej sprawności. Oto jak sobie z tym poradzić!

Na czym polega jest zespół ciasnoty podbarkowej?

Zespół ciasnoty podbarkowej (ang. Shoulder Impingement Syndrome, w skrócie SIS) dotyka kaletki podbarkowej i ścięgien stożka rotatorów. W uproszczeniu problem pojawia się, gdy staw barkowy jest blokowany przez sąsiednie struktury, co prowadzi do ucisku stożka rotatorów. W rezultacie ruchomość barku jest ograniczona, a wykonywanie niektórych ruchów może powodować ból.

Zespół ciasnoty podbarkowej to pierwszy etap schorzenia stożka rotatorów.

Przyczyny zespołu ciasnoty podbarkowej

Najczęstszą przyczyną SIS jest kontuzja. Powtarzające się ruchy rękami nad głową mogą prowadzić do zwężenia przestrzeni podbarkowej. Skutkuje to uszkodzeniem pierścienia rotatorów, stanem zapalnym, obrzękiem i bólem. Osoby szczególnie narażone na SIS to sportowcy (głównie siatkarze, tenisiści i pływacy) oraz osoby pracujące zawodowo wykonywaniem ruchów rękami nad głową (np. malarze, pracownicy budowlani, elektrycy).

Przyczyną może być również budowa anatomiczna (np. haczykowaty kształt wyrostka barkowego) oraz zmiany zwyrodnieniowe, dodatkowo zwężające przestrzeń podbarkową, pogłębiające stan zapalny, ból i dolegliwości.

Objawy zespołu ciasnoty podbarkowej

Objawy, które mogą wskazywać na obecność SIS, to głównie:

1. Ból przy podnoszeniu ramienia pod kątem 70-120° oraz opuszczaniu.

2. Ból podczas snu na dotkniętym ramieniu.

3. Specyficzna tkliwość w przedniej i bocznej części barku.

4. Ograniczony zakres ruchu w stawie.

5. Ból przy sięganiu ręką za plecy.

6. Odczucie sztywności w barku.

7. Zauważalne osłabienie siły mięśni barku.

Objawy te rozwijają się stopniowo, często przez kilka miesięcy. Profesjonalne diagnozowanie jest kluczowe dla skutecznego leczenia, a wizyta u specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania (np. testy Neer’a i Yocum’a, zdjęcia RTG, badania MRI), jest niezbędna.

Jak leczyć zespół ciasnoty podbarkowej i odzyskać sprawność?

Leczenie SIS zależy od indywidualnego przypadku, zdiagnozowanego na podstawie badań. Ogólnie proces leczenia obejmuje:

1. Odpoczynek i ograniczenie aktywności fizycznej.

2. Stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

3. Fizjoterapia i rehabilitacja.

4. Iniekcje sterydowe oraz ewentualnie interwencja chirurgiczna, jeśli wcześniejsze metody nie przynoszą efektów.

Fizjoterapia prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę jest kluczowa.

Jej celem jest złagodzenie bólu i stanu zapalnego oraz wzmocnienie stożka rotatorów i stabilizujących łopatkę mięśni. To prowadzi do zwiększenia przestrzeni, w której znajdują się ścięgna i kaletka podbarkowa, zmniejszając ucisk na staw barkowy, co redukuje stan zapalny i ból, przywracając pełną sprawność.
Laseroterapia o wysokiej intensywności (HILT), stosowana w naszej klinice Profizjoclinic, jest skuteczną metodą terapeutyczną. Badania wykazały, że HILT przynosi natychmiastowe efekty w łagodzeniu bólu i poprawie funkcji ramienia. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, wpływając korzystnie na regenerację. Laseroterapia HILT działa poprzez zmniejszenie transmisji bólu i zwiększenie produkcji substancji przypominających morfinę. To bezinwazyjne rozwiązanie pomaga odzyskać pełną sprawność, eliminując ból, co przekłada się na spokojny sen i wyższy komfort życia.

Jaką decyzję podejmiesz?

logo

Umów wizytę
już teraz!

Kontakt

Nasz gabinet

Profizjoclinic
ul. Szybowcowa 31, II p., lok. 204, 54-130 Wrocław, Gądów Mały (przy parkingu Hali Tęcza, parking: 90 minut bezpłatnie)
Telefon:
509 966 988