Blizna to nie tylko problem estetyczny. Jej obecność może wiązać się także z bólem, swędzeniem i tworzeniem się zrostów. Dlatego, aby zapobiec negatywnym skutkom powstawania blizn, ważne jest, żeby jak najszybciej zwiększyć ich ruchomość i oddzielić je od sąsiednich tkanek. Fizjoterapeuta może zastosować różne techniki manualne, a także poinstruować pacjenta, jak może on pielęgnować bliznę samemu.
Manualna terapia blizn obejmuje delikatne techniki zwiększające ruchomość i oddzielające bliznę od innych tkanek. Dzięki temu blizny stają się bardziej elastyczne i miękkie.
Blizna to tkanka włóknista, która powstaje w miejscu uszkodzenia dużej ilości błony podstawowej. Im głębsze jest uszkodzenie, tym większe zniszczenia w błonie podstawowej i tym większe ryzyko powstania blizny.
W pielęgnowaniu blizn ważną rolę odgrywa mobilizacja blizn. Jeśli pozostawimy bliznę bez interwencji, może dojść do zrostów powięziowych, które mogą wpływać na sąsiednie narządy i powodować ból nie tylko w okolicy blizny, ale także w dalszych obszarach: na przykład blizna w okolicy wątroby może powodować ból w prawym barku lub biodrze.
Terapia blizny – dlaczego jest tak istotna? Ruchomość tkanki bliznowatej ma ogromne znaczenie dla późniejszego funkcjonowania pacjenta i jego zdrowia. Przede wszystkim pomaga uniknąć bólu w różnych obszarach ciała, swędzenia bądź pieczenia, a także zmniejsza przykre wrażenia wizualne.