Ból jest informacją, że w organizmie dochodzi do patologicznych zmian wpływających na zdrowie fizyczne i psychiczne. W takiej sytuacji naturalną reakcją człowieka jest pragnienie pozbycia się dolegliwości. Istnieje wiele różnych metod z dziedziny fizjoterapii i rehabilitacji, które pomagają pozbyć się bólu. Jedną z nich jest laseroterapia – metoda, która wykazuje ponadprzeciętną skuteczność i daje zadziwiające efekty w leczeniu wielu kontuzji, schorzeń i chorób. Warto przyjrzeć się działaniu tej metody w bezoperacyjnym leczeniu bólu, ponieważ jest to sposób na powrót do pełnej sprawności i doskonałe zdrowie.
Jak działa terapia laserowa w leczeniu bólu?
Laseroterapia to jeden z nieinwazyjnych zabiegów rehabilitacyjnych, który pomaga w niwelowaniu stanów zapalnych, regeneracji tkanek i komórek oraz poprawianiu przemiany materii. W rezultacie terapia laserowa jest niezwykle ważna w bezoperacyjnym leczeniu bólu. Powszechnie wykorzystuje się ją w ortopedii, fizjoterapii i rehabilitacji. Poleca się ją zarówno sportowcom, osobom aktywnym fizycznie, jak i pacjentom, którzy zmagają się z różnego typu schorzeniami, kontuzjami oraz urazami.
Do zabiegów wykorzystuje się nowoczesne urządzenia laserowe, które emitują wiązkę światła (promieniowanie elektromagnetyczne). Jest to nośnik energii (energia świetlna), który dociera do mitochondriów uszkodzonej lub chorej tkanki, przyczyniając się do stymulowania procesów wzrostu oraz regenerowania uszkodzonych komórek. To z kolei prowadzi do szybszego gojenia się urazów, regeneracji tkanek, redukcji stanów zapalnych i likwidowania lub łagodzenia bólu.
Terapia laserowa działa zatem przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Odżywia i dotlenia komórki, zwiększając tempo ich regeneracji. Dodatkowo usprawnia krążenie krwi w wybranym obszarze i zwiększa syntezę ATP. Dzięki temu, że energia świetlna dokładnie skupia się na miejscu, które doznało urazu, pacjent może poczuć błyskawiczną ulgę w bólu.
Laseroterapia opiera się na procesie fotochemicznym zwanym fotobiomodulacją (ang. photobiomodulation – PBM) i dlatego mówi się niekiedy o terapii fotobiomodulacyjnej (ang. photobiomodulation therapy – PBMT). W leczeniu wykorzystuje się różne formy terapii (np. niskoenergetyczną lub wysokoenergetyczną). Każda z nich zalecana jest w innym przypadku, przez co powinna być dobierana w indywidualny sposób do potrzeb pacjentów.
Choć terapia laserowa wykorzystywana jest od niedawna, to już wykazuje wiele prozdrowotnych korzyści, których nie dają inne metody leczenia. Laseroterapia wciąż jest przedmiotem badań naukowców, ale jej korzystne działanie jest niekwestionowane. Wskazują na to nie tylko badania i dowody naukowe, ale również praktyka kliniczna w zakresie fizjoterapii czy rehabilitacji.
Jakie urazy, kontuzje i dolegliwości leczy laseroterapia?
Zastosowanie laseroterapii w leczeniu bólu jest bardzo szerokie. Stosuje się ją w przypadku m.in.: bólu mięśni, stanów zapalnych, nerwobólów, a także dolegliwości związanych z urazami narządów ruchu (np. skręceń, zwichnięć). Wykazuje właściwości lecznicze zarówno w urazach ostrych, jak i przewlekłych dolegliwościach. Wskazaniem do użycia terapii laserowej są zatem wszelkiego rodzaju schorzenia i kontuzje aparatu ruchu. Działa ona bowiem na tkanki różnego typu: nerwy, ścięgna, mięśnie, stawy, więzadła i wiele innych.
Badania naukowe i praktyka kliniczna pokazują, iż laseroterapia jest skuteczna w:
- zapaleniach ścięgien,
- urazach sportowych,
- obrzękach i urazach tkanek miękkich,
- bólach stawów,
- bólach głowy,
- zespole cieśni kanału nadgarstka,
- zapaleniu powięzi podeszwowej,
- fibromialgii,
- bólach pleców i szyi,
- bólach kolan,
- zwyrodnieniach stawów.
Naturalnie to tylko niektóre z wielu dolegliwości i schorzeń, w których pomocna jest ta forma bezoperacyjnego leczenia. Badania pokazują bowiem, że laseroterapia tkanek głębokich znacząco zmniejsza ból i poprawia jakość życia starszych pacjentów zmagających się z obwodową neuropatią cukrzycową.
Znane są przypadki, w których terapia laserowa była w stanie w ciągu 3 dni przywrócić do pełnej sprawności gracza lacrosse, który od 2 tygodni miał kontuzję mięśnia czworogłowego uda i nie był w stanie zgiąć kolana poniżej 90 stopni. Dzięki tej terapii pacjenci z dokuczliwym bólem kręgosłupa odczuwali natychmiastową poprawę po 7-minutowym zabiegu laserem.
Jakie zalety ma stosowanie terapii laserowej?
Podstawowym zadaniem w trakcie leczenia urazów lub dolegliwości jest zmniejszenie bólu i stanu zapalnego. Przynosi to ulgę pacjentowi oraz pozwala na rozpoczęcie kolejnych etapów rehabilitacji. Laseroterapia jest nieoceniona w procesie redukowania bólu i bezoperacyjnego leczenia kontuzji, ponieważ przynosi błyskawiczne efekty – często już po kilku minutach. To jednak nie wszystko: regularne i zaplanowane stosowanie tej formy terapeutycznej daje długotrwałe korzyści.
Ogromną zaletą jest także dokładność tej terapii. Zastosowanie lasera pozwala na leczenie konkretnego obszaru chorobowego i dotarcie do odpowiednich tkanek, położonych na różnej głębokości. Co więcej, biostymulacja wpływa na odbudowę komórek, dzięki czemu dochodzi do szybszej regeneracji organizmu. Pacjenci, którzy korzystają z laseroterapii, zwykle szybciej wracają do pełnej sprawności niż w przypadku stosowania innych form leczenia i rehabilitacji.
Przykładu dostarcza jedno z badań, które wykazało, iż laseroterapia wysokoenergetyczna jest skuteczna w leczeniu pacjentów z urazem kręgosłupa szyjnego, także w porównaniu z konwencjonalną i prostą rehabilitacją ruchową. Badani pacjenci odczuli zmniejszone natężenie bólu, a dzięki zastosowanemu leczeniu mogli szybciej wrócić do pracy i pełnej sprawności.
Zabiegi są bezpieczne, bezbolesne i nie powodują powikłań. Postęp technologiczny pozwala również na stosowanie laserów różnego typu, które są zróżnicowane pod kątem mocy, częstotliwości czy długości fali emitowanego światła. W rezultacie specjaliści są w stanie dopasować rodzaj terapii do indywidualnych potrzeb pacjentów. W ten sposób zabiegi rehabilitacyjne czy fizjoterapeutyczne są jeszcze skuteczniejsze, co przekłada się na szybki i trwały powrót do zdrowia. W wielu przypadkach terapia laserowa daje szansę na uniknięcie zabiegów chirurgicznych (np. w sytuacji występowania łagodnego lub umiarkowanego zespołu cieśni nadgarstka). Co więcej, chroni organizmy pacjentów przed długotrwałym i męczącym leczeniem. Tym samym laseroterapia wyrasta na lidera zabiegów rehabilitacyjnych w zakresie leczenia bólu, likwidowania stanów zapalnych, regenerowania tkanek i przywracania pełnego zdrowia.
Laseroterapia – przeciwwskazania
Bezwzględne przeciwwskazania do stosowania laseroterapii to ciąża u kobiet oraz złośliwy nowotwór skóry. Problemy z krzepliwością krwi, zakrzepica lub tatuaże w miejscu występowania zmian chorobowych to kolejne przeciwwskazania do stosowania tej formy leczenia.
Na terapię laserową powinny też uważać osoby (przeciwwskazania względne), które zażywają leki zwiększające wrażliwość na światło, przechodzą menstruację, mają epilepsję lub mają obrażenia skóry.
Nie ma natomiast przeciwwskazań do stosowania laseroterapii, jeśli chodzi o wiek pacjentów, co sprawia, że jest ona dobrą metodą leczenia na każdym etapie życia.
Wszystkie informacje na temat swojego stanu zdrowia należy zgłosić specjaliście podczas wizyty lekarskiej!
Pomocne remedium na ból i dolegliwości
Laseroterapia w leczeniu bólu jest bez wątpienia skutecznym rozwiązaniem, ale proces powinien być zaplanowany przez wykwalifikowanych specjalistów. W zależności od indywidualnych przypadków w planie mogą znaleźć się także inne zabiegi rehabilitacyjne i metody leczenia.
Bibliografia
- Chatterjee, P., Srivastava, A.K., Kumar, D.A., Chakrawarty, A., Khan, M.A., Ambashtha, A.K., Kumar, V., De Taboada, L., Dey, A.B. Effect of deep tissue laser therapy treatment on peripheral neuropathic pain in older adults with type 2 diabetes: a pilot randomized clinical trial. BMC Geriatr. 2019 Aug 12;19(1):218.
- Conforti, M., Fachinetti, G.P. High power laser therapy treatment compared to simple segmental physical rehabilitation in whiplash injuries (1° and 2° grade of the Quebec Task Force classification) involving muscles and ligaments. Muscles Ligaments Tendons J. 2013 Jul 9;3(2):106-11.
- LaRue, B. All About Outcomes At one successful practice, deep-tissue laser meshes with the core value of customer-driven care. ADVANCE for Physical Therapy & Rehab Medicine, 2014.
- Grace, K.J. Shining New Light Mounting research supports laser therapy for epicondylitis and tendonitis. ADVANCE for Physical Therapy & Rehab Medicine, 2013.