Kiedy terapia wisceralna działa na ból brzucha?

Kiedy terapia wisceralna działa na ból brzucha?

Bóle brzucha stanowią jedno z powszechnych doświadczeń, z którymi boryka się człowiek niezależnie od wieku czy płci. W związku z tym wielu ludzi zastanawia się, jakie metody mogą skutecznie złagodzić ten rodzaj dolegliwości. W społecznej świadomości zakorzenił się powszechny schemat postępowania: „jeśli coś boli, wystarczy wziąć tabletkę”. Niemniej jednak, takie podejście często nie eliminuje przyczyny bólu ani nie dociera do źródła problemu.

Co by było, gdybyśmy powiedzieli, że istnieje skuteczne i trwałe leczenie bólu brzucha, które nie wymaga stosowania żadnych leków?

Naturalnie, efekty takiego leczenia zależą od konkretnego przypadku, ale niejednokrotnie zdarza się, że wyniki badań zleconych przez lekarza, takich jak morfologia krwi, badanie ultrasonograficzne czy gastroskopia, nie wykazują żadnych patologii czy chorób strukturalnych. W takiej sytuacji pomocą może okazać się fizjoterapeuta i stosowana przez niego terapia wisceralna.

Jakie są przyczyny bólu brzucha?

Przyczyny bólu brzucha mogą być różnorodne. Skłania to wiele osób do zadawania sobie pytań typu: „Co znajduje się po lewej stronie brzucha na dole?” lub „Co jest po prawej stronie brzucha?”. Choć taka wiedza na temat anatomii organizmu jest cenna, to jednak diagnoza źródeł bólu brzucha powinna być dokonywana przez specjalistę.

Potencjalne przyczyny obejmują zatrucie pokarmowe, wirusowe zapalenie żołądkowo-jelitowe, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, choroby nerek, silny stres czy problemy z układem sercowo-naczyniowym.

Ból brzucha może mieć podłoże gastrologiczne, neurologiczne, kardiologiczne, ginekologiczne (u kobiet) lub psychogenne. Warto zaznaczyć, że umiejscowienie, intensywność i charakter dolegliwości mają ogromne znaczenie w procesie diagnozowania.

pacjentka z bólem brzucha na terapii wisceralnej w Profizjoclinic

Jak walczyć z bólem brzucha?

W leczeniu bólu brzucha może zaistnieć konieczność zastosowania różnych metod, takich jak farmakoterapia (np. leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub rozkurczowe), zmiana nawyków żywieniowych, korzystanie z ziołowych naparów (np. z rumianku), poddanie się zabiegowi operacyjnemu (np. w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego) lub skorzystanie z pomocy psychologicznej (zwłaszcza, jeśli ból brzucha ma związek z psychiką pacjenta).

Rola lekarza polega na postawieniu właściwej diagnozy. Jeśli wywiad i badania przeprowadzone przez lekarza (takie jak analiza krwi i moczu, badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, gastroskopia, kolonoskopia) nie wykazują żadnych problemów czy zmian strukturalnych, wówczas wizyta u fizjoterapeuty i podjęcie terapii wisceralnej może okazać się najlepszą odpowiedzią na to pytanie.

Terapia wisceralna w gabinecie fizjoterapeutycznym

Terapia wisceralna, wykonywana w gabinecie fizjoterapeutycznym, bywa czasem określana jako „masaż brzucha”, jednak taka klasyfikacja jest zbyt powierzchowna i nie oddaje prawdziwej istoty tej formy terapii, która w wielu przypadkach skutecznie i trwale eliminuje ból brzucha. Aby pełniej zrozumieć jej mechanizm działania, warto dokładniej przyjrzeć się strukturom trzewnym w ludzkim organizmie.

W jamie brzusznej znajduje się szereg struktur otaczających narządy wewnętrzne. Jedną z tych struktur jest więzadło wątrobowo-dwunastnicze, przez które przechodzą różne elementy, takie jak przewód żółciowy wspólny, żyła wrotna, tętnica wątrobowa właściwa, liczne naczynia limfatyczne oraz splot współczulny, czyli splot nerwowy unerwiający większą część ludzkiego ciała. W przypadku pacjentów skarżących się na ból brzucha, często obserwuje się napięcie właśnie tego więzadła wątrobowo-dwunastniczego. To jedynie przykład jednej struktury, która może wpływać na dolegliwości bólowe.

W terapii zawsze istotne jest traktowanie narządów wewnętrznych i otaczającej je powięzi jako jedności.

Ciekawym aspektem jest, że dolegliwości wynikające z napiętej struktury mogą pojawić się także po spożyciu tłustych potraw. Wskutek ściskania więzadła wątrobowo-dwunastniczego dochodzi do zamknięcia przewodu żółciowego, który łączy pęcherzyk żółciowy z dwunastnicą, odpowiedzialną za trawienie tłuszczów. Dlatego ból brzucha po spożyciu tłustej potrawy nie zawsze jest wynikiem niestrawności, lecz może być efektem napiętych struktur wewnętrznych organizmu.

Podczas terapii wisceralnej, fizjoterapeuta, rozluźniając więzadło wątrobowo-dwunastnicze, nie tylko uwalnia przewód żółciowy i poprawia proces trawienia, ale także odblokowuje przeponę, poprawia ruch klatki piersiowej, a nawet zwiększa pojemność wdechową płuc. Zatem rozluźnienie jednej struktury przynosi globalny efekt terapeutyczny, obejmujący nie tylko układ pokarmowy, ale także oddechowy.

Terapia wisceralna ma zastosowanie w rozluźnianiu napiętych struktur wewnętrznych jamy brzusznej. Jej zakres jest szeroki, pomaga w leczeniu bólu brzucha, dolegliwości związanych z menstruacją oraz problemów z pęcherzykiem żółciowym. Dodatkowo wspiera funkcje wątroby, reguluje metabolizm, perystaltykę jelit, a także wspomaga właściwe funkcjonowanie układu pokarmowego i narządów wewnętrznych.

Co istotne, globalny wpływ terapii wisceralnej objawia się także w radzeniu sobie z zastojami limfatycznymi i poprawie odpływu krwi żylnej, co przekłada się na korzystny wpływ na zdrowie całego organizmu.

Jak wygląda leczenie bólu brzucha u fizjoterapeuty?

Niektórzy pacjenci, którzy trafiają do naszego gabinetu na polecenie innych specjalistów, są zdziwieni faktem, że fizjoterapeuta może pomóc w łagodzeniu bólu brzucha. Warto jednak precyzyjnie zrozumieć zakres naszych działań: nie ingerujemy w narządy wewnętrzne, a raczej skupiamy się na strukturach je otaczających. Dlatego, jeśli możemy wspomóc poprawę mobilności więzadeł w kolanie, dlaczego nie mielibyśmy równie skutecznie rozluźniać więzadła wątrobowo-dwunastniczego czy innych struktur trzewnych?

W Profizjoclinic zawsze przeprowadzamy kompleksową diagnostykę, korzystając z wszelkich dostępnych badań obrazowych dostarczonych przez pacjenta. Podczas pierwszej wizyty przeprowadzamy dokładny wywiad i analizujemy wyniki badań. Szczegółowe zbadanie oraz zidentyfikowanie dolegliwości są kluczowe dla precyzyjnego zlokalizowania źródła bólu w jamie brzusznej. W tym celu stosujemy badanie palpacyjne, technikę diagnostyczną polegającą na dotykaniu i opukiwaniu określonych struktur wewnętrznych.
Dzięki badaniu palpacyjnemu możemy zlokalizować żołądek pacjenta oraz jego część odźwiernikową, a następnie przejść w kierunku dwunastnicy i wątroby, aby poszukać napiętej struktury, takiej jak więzadło wątrobowo-dwunastnicze. Jeśli pacjent odczuwa dyskomfort podczas ucisku palców, fizjoterapeuta przystępuje do terapii wisceralnej, aby rozluźnić napiętą strukturę. W przypadku braku odczuwanego dyskomfortu w jamie brzusznej fizjoterapeuta kontynuuje badanie, poszukując źródła bólu, na przykład w napiętych mięśniach przykręgosłupowych w okolicy unerwiającej trzewia.

Dlaczego fizjoterapeuta wykonuje palpacyjne badanie jamy brzusznej?

Każdy z naszych organów sąsiaduje z wieloma strukturami. Przykładem jest więzadło wątrobowo-dwunastnicze. To jedno z wielu więzadeł w jamie brzusznej, gdzie trzewia ludzkie są zawieszone na różnych więzadłach, ale źródło bólu może być w także w innym obszarze. Zadaniem fizjoterapeuty jest precyzyjne zlokalizowanie i zdiagnozowanie problemu, a następnie wybór oraz dostosowanie odpowiednich technik manualnych. Istnieje wiele różnych technik, ale rozwiązanie problemu zawsze wymaga globalnego i kompleksowego podejścia obejmującego różnorodne metody. Ostateczna decyzja zawsze zależy od fizjoterapeuty po przeprowadzonej diagnostyce.

Pacjent nie powinien samodzielnie diagnozować się na podstawie informacji znalezionych w Internecie, lecz skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów.

W rezultacie, jeśli fizjoterapeuta zidentyfikuje źródło bólu i rozluźni napięte więzadło, efekt terapeutyczny powinien być trwały, a struktura wewnętrzna nie powinna ponownie się napinać, co przyniesie ulgę pacjentowi.

Warto zaznaczyć, że u każdego pacjenta organy wewnętrzne są nieco inaczej rozmieszczone. Dodatkowo, podlegają one stałym i subtelnych ruchom, znanym jako motylność. Na przykład, żołądek każdego człowieka delikatnie obraca się w prawo i wraca na swoje miejsce, a nerki poruszają się w górę i w dół. Struktury trzewne są zatem w ciągłym ruchu, co sprawia, że terapia wisceralna powinna być poprzedzona badaniem palpacyjnym, aby dokładnie i prawidłowo zlokalizować napięte struktury oraz przywrócić fizjologiczne napięcie w przypadku wykrycia dysfunkcji.

W Profizjoclinic każde badanie palpacyjne zaczyna się od pomiaru pulsu przy tętnicy promieniowej i w dole biodrowym. Jest to nazywane testem bezpieczeństwa, który ma kluczowe znaczenie: jeśli tętno jest regularne, praca fizjoterapeuty jest bezpieczna. Natomiast nieregularne tętno lub pulsacja może wskazywać na zaburzenia w układzie tętniczym, co może świadczyć o tętniaku. W przypadku tętniaka aorty brzusznej terapia wisceralna jest bezwzględnym przeciwwskazaniem, a konieczne jest natychmiastowe usunięcie go operacyjnie w celu ochrony zdrowia i życia.

Pozbądź się bólu brzucha bez leków i odzyskaj spokojne życie!

Podstawą skutecznego leczenia wszelkich dolegliwości jest dokładne zidentyfikowanie ich źródła. To jedyny sposób na wyeliminowanie pierwotnej przyczyny i powrót do życia bez bólu. Rozumiemy, z jakimi trudnościami borykają się osoby doświadczające uciążliwego i intensywnego bólu brzucha. W związku z tym każdy pacjent, który trafia do naszego gabinetu fizjoterapeutycznego we Wrocławiu, otrzymuje kompleksową i pełną pomoc oraz profesjonalną opiekę od doświadczonych specjalistów. Jesteśmy ludźmi, którzy w pełni rozumieją wyzwania stawiane przez naszych pacjentów, podejmując wszelkie możliwe działania, aby przywrócić im satysfakcję, poprawić jakość życia i zapewnić komfort. Terapia wisceralna to jedno z narzędzi, które skutecznie wspiera naszą pomoc. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zakresem umiejętności naszych fizjoterapeutów.

logo

Umów wizytę
już teraz!

Kontakt

Nasz gabinet

Profizjoclinic
ul. Szybowcowa 31, II p., lok. 204, 54-130 Wrocław, Gądów Mały (przy parkingu Hali Tęcza, parking: 90 minut bezpłatnie)
Telefon:
509 966 988