Jak zapobiegać i leczyć bóle menstruacyjne?

Jak zapobiegać i leczyć bóle menstruacyjne?

Męczący ból towarzyszący menstruacji nie jest ani normalny, ani zdrowy i nie musisz go akceptować. Przestań wierzyć w mit, że ,,taka Twoja uroda”. To nieprawda! Menstruacja to naturalny proces, który towarzyszy większości kobiet od około dwunastego roku życia do menopauzy. Niemniej jednak, ten okres nie musi być związany z intensywnym bólem i fizycznymi dolegliwościami. Czy wiesz, jak skutecznie radzić sobie z bólami menstruacyjnymi, które utrudniają codzienne funkcjonowanie? Czy zdajesz sobie sprawę, że fizjoterapia może być pomocna?

Wpływ bólu menstruacyjnego na życie kobiet

Pewnie wielokrotnie doświadczałaś uciążliwego bólu menstruacyjnego, który wydawał się nie do zniesienia. Tym, którzy tego nigdy nie przeżyli, może być trudno sobie wyobrazić, jak bardzo jest to dokuczliwe. Szefowie, koledzy z pracy, nauczyciele, ojcowie czy nawet partnerzy nigdy nie zrozumieją, jak silny jest ten ból i jakie konsekwencje są z tym związane. Oprócz fizycznych dolegliwości, pojawiają się także intensywne emocje, takie jak złość i frustracja, dodatkowo obciążające psychicznie.

Bóle menstruacyjne często wymuszają zmiany planów, nawet tych istotnych.

Prawdopodobnie musiałaś wielokrotnie odwoływać ważne spotkania z powodu silnych dolegliwości, które utrudniały nawet najprostsze codzienne czynności, takie jak wstanie z łóżka czy pójście do pracy. Co więcej, bóle menstruacyjne zakłócają spokojny sen, co prowadzi do wzrostu zmęczenia, wyczerpania i irytacji. W rezultacie, radząc sobie z bólami menstruacyjnymi, musisz zmierzyć się z trudną rzeczywistością, gdy przez dwa, trzy lub nawet cztery dni w miesiącu nie możesz normalnie funkcjonować i cieszyć się spokojem.

Warto zrozumieć, co powoduje silne bóle menstruacyjne i dowiedzieć się, jak można im skutecznie przeciwdziałać. Współczesne metody oferują rozwiązania, które pozwalają zmienić to bolesne doświadczenie!

Pacjentka z bolesnymi miesiączkami

Zaburzenia menstruacyjne i ich przyczyny

W praktyce fizjoterapeutycznej, po przeprowadzeniu terapii, spotykamy się z różnymi opiniami kobiet. Niektóre z nich są sceptyczne i mówią: „Myślałam, że to normalne… Mówili mi, że po urodzeniu dziecka samo minie”. Jeśli spotkałaś się z takimi opiniami, to ważne jest, abyś wiedziała, że silne bóle menstruacyjne nie są normą i zazwyczaj wiążą się z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego.

Niestety, nie wszystkie kobiety zdają sobie z tego sprawę. Istnieją skuteczne metody, które mogą pomóc w łagodzeniu tych dolegliwości.

Zaburzenia menstruacyjne objawiają się najczęściej poprzez:

1. Nieregularne cykle menstruacyjne, trwające krócej niż 24 dni lub dłużej niż 28 dni.

2. Bardzo bolesne miesiączki.

3. Obfite lub skąpe krwawienie.

4. Nadmiernie częste krwawienia, także między miesiączkami. 

Inne objawy to uciążliwe skurcze macicy podczas menstruacji oraz inne dolegliwości, takie jak migrena, zaparcia, biegunka, bóle brzucha, wymioty czy ogólne złe samopoczucie. Łatwo zauważyć, że taki stan rzeczy prowadzi często do krótkotrwałej nieobecności w szkole lub pracy, wpływając na życie społeczne zarówno młodych dziewcząt, jak i dorosłych kobiet [1]. Zaburzenia menstruacyjne to nie tylko problem zdrowotny, ale mają także wpływ na życie społeczne!

Przyczyny zaburzeń menstruacyjnych

Zaburzenia menstruacyjne można podzielić na dwie główne kategorie:

1. Pierwotne bolesne miesiączkowanie związane jest z bólem występującym w cyklu menstruacyjnym. Mogą być to m.in. wady postawy, stare kontuzje lub upadki na pośladki w dzieciństwie. Ból ma zatem fizjologiczne podłoże, wynikające z napięć w tkankach ciała. Najczęściej występuje u młodzieży i młodych dorosłych [2].

2. Wtórne bolesne miesiączkowanie jest związane z bólem menstruacyjnym wynikającym z konkretnych chorób (np. endometrioza, mięśniaki, adenomioza, zrosty w miednicy, polipy błony śluzowej macicy) [1], [3].

Rozróżnienie między nimi jest jednym z etapów podczas konsultacji fizjoterapeutycznej, mającej na celu złagodzenie dolegliwości.

Jak skutecznie leczyć bolesne menstruacje?

Miesiączka to temat, który rzadko pojawia się w artykułach popularnonaukowych. Wciąż jest to zagadnienie objęte społecznym tabu, o którym mało się mówi publicznie, na przykład w internecie. Dlatego niewiele kobiet wie, jak skutecznie radzić sobie z silnym bólem menstruacyjnym.

Dane wskazują, że problem głównie dotyka młodej populacji, ponieważ częstość występowania bolesnych miesiączek jest największa w grupie wiekowej 16–25 lat.

Jednakże, wartość ta jest prawdopodobnie niedoszacowana, ponieważ wiele kobiet uznaje ból za normalny element cyklu menstruacyjnego i nie zgłasza go, mimo odczuwania znacznego dyskomfortu [4], [5]. To podkreśla, jak ważna jest edukacja i świadomość w kwestiach związanych z kobiecym zdrowiem.

Istnieje wiele metod łagodzenia bólu menstruacyjnego. W terapii farmakologicznej często stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen) oraz leki hormonalne. Jednak taka terapia może prowadzić do skutków ubocznych związanych z długotrwałym stosowaniem leków. Warto więc zdawać sobie sprawę, że istnieją inne metody leczenia, nie tylko łagodzące ból, ale przede wszystkim eliminujące jego źródło. Jednym z takich podejść jest fizjoterapia [6].

Terapia manualna u pacjentki z bolesną menstruacją

Terapia manualna i laseroterapia w zwalczaniu bólu menstruacyjnego

Zwykła tabletka przeciwbólowa zazwyczaj nie eliminuje źródła problemu. Dolegliwości powtarzają się w każdym cyklu menstruacyjnym, a kobiety narażają się na skutki uboczne związane z długotrwałym stosowaniem środków przeciwbólowych. Istnieje jednak alternatywa: bardziej skuteczna, zdrowsza, bezpieczniejsza i dająca trwałe rezultaty.

Przykładem skutecznego leczenia bolesnej miesiączki może być nasz gabinet Profizjoclinic we Wrocławiu.

  1. Specjaliści zaczynają od konsultacji fizjoterapeutycznej. Po szczegółowym wywiadzie z pacjentką decydują, która forma terapii będzie najbardziej odpowiednia.
  2. W przypadku podejrzenia wtórnego bolesnego miesiączkowania, zalecają konsultację z ginekologiem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do terapii.
  3. Po konsultacji i wykluczeniu przeciwwskazań, przeprowadzają badania, obejmujące ocenę napięcia brzucha, mięśni i więzadeł kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, ruchomości miednicy oraz jej napięć mięśniowo-więzadłowych.
  4. Wyniki badań pozwalają określić, która forma terapii będzie najbardziej efektywna. W przypadku pierwotnego bolesnego miesiączkowania, terapia manualna [7] może przynieść długotrwałą ulgę bez skutków ubocznych. Innym skutecznym podejściem do zwalczania bólu menstruacyjnego jest laseroterapia, która pomaga rozluźnić odpowiednie struktury w ciele, łagodząc ból i dolegliwości [8], [9].

Aby terapia była jak najbardziej efektywna, zaleca się pierwszą wizytę przed miesiączką, a drugą w trakcie.

Zmiany napięcia w ciele w trakcie cyklu menstruacyjnego uzasadniają takie podejście. Warto również dostarczyć fizjoterapeucie wcześniejsze badania obrazowe, jeśli były wykonywane, ponieważ mogą dostarczyć dodatkowych informacji przydatnych w planowaniu terapii.

Fizjoterapia jako skuteczna i prewencyjna metoda

Wizyta u fizjoterapeuty ma na celu poprawę komfortu i jakości życia. Nie trzeba specjalnie się do niej przygotowywać, ani czuć się zażenowanym czy zaniepokojonym. Wykwalifikowani fizjoterapeuci są tu po to, aby pomóc w radzeniu sobie z bólem menstruacyjnym, który utrudnia normalne funkcjonowanie przez kilka dni każdego miesiąca. Dzięki wsparciu specjalistów możesz pozbyć się dolegliwości i przypomnieć sobie, jak to jest przechodzić przez pełny cykl menstruacyjny bez bólu, złości i frustracji.

Bibliografia
[1] F. Petraglia, M. Bernardi, L. Lazzeri, F. Perelli, and F. M. Reis, “Dysmenorrhea and related disorders,” F1000Res, vol. 6, no. 0, pp. 1–7, 2017, doi: 10.12688/f1000research.11682.1.

[2] Z. Harel, “Dysmenorrhea in Adolescents and Young Adults: Etiology and Management,” J Pediatr Adolesc Gynecol, vol. 19, no. 6, pp. 363–371, Dec. 2006, doi: 10.1016/J.JPAG.2006.09.001.

[3] B. García Hurtado, R. Chillón Martínez, J. Rebollo Roldán, and M. A. Orta Pérez, “Dismenorrea primaria y fisioterapia,” Fisioterapia, vol. 27, no. 6, pp. 327–342, 2005, doi: 10.1016/S0211-5638(05)73458-1.

[4] J. D. Ramos-Pichardo, Á. M. Ortega-Galán, M. T. Iglesias-López, A. Abreu-Sánchez, and E. Fernández-Martínez, “Why do some Spanish nursing students with menstrual pain fail to consult healthcare professionals?,” Int J Environ Res Public Health, vol. 17, no. 21, pp. 1–14, 2020, doi: 10.3390/ijerph17218173.

[5] M. Armour et al., “The Prevalence and Academic Impact of Dysmenorrhea in 21,573 Young Women: A Systematic Review and Meta-Analysis,” J Womens Health, vol. 28, no. 8, pp. 1161–1171, 2019, doi: 10.1089/jwh.2018.7615.

[6] R. López-Liria et al., “Efficacy of physiotherapy treatment in primary dysmenorrhea: A systematic review and meta-analysis,” Int J Environ Res Public Health, vol. 18, no. 15, 2021, doi: 10.3390/ijerph18157832.

[7] G. Barassi, R. G. Bellomo, A. Porreca, P. A. Di Felice, L. Prosperi, and R. Saggini, “Somato-Visceral Effects in the Treatment of Dysmenorrhea: Neuromuscular Manual Therapy and Standard Pharmacological Treatment,” Journal of Alternative and Complementary Medicine, vol. 24, no. 3, pp. 291–299, 2018, doi: 10.1089/acm.2017.0182.

[8] A. A. E. M. Thabet, A. M. Elsodany, K. H. Battecha, M. A. Alshehri, and B. Refaat, “High-intensity laser therapy versus pulsed electromagnetic field in the treatment of primary dysmenorrhea,” J Phys Ther Sci, vol. 29, no. 10, pp. 1742–1748, 2017, doi: 10.1589/jpts.29.1742.

[9] A. A. Thabet et al., “Pulsed high-intensity laser therapy versus low level laser therapy in the management of primary dysmenorrhea,” J Phys Ther Sci, vol. 33, no. 9, pp. 695–699, 2021, doi: 10.1589/jpts.33.695.

logo

Umów wizytę
już teraz!

Kontakt

Nasz gabinet

Profizjoclinic
ul. Szybowcowa 31, II p., lok. 204, 54-130 Wrocław, Gądów Mały (przy parkingu Hali Tęcza, parking: 90 minut bezpłatnie)
Telefon:
509 966 988