Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju. Dbanie o prawidłową postawę ciała to jeden z kluczowych elementów, który bezpośrednio wpływa na zdrowie i jakość życia dziecka w przyszłości. Niestety, w natłoku codziennych obowiązków łatwo przeoczyć subtelne zmiany w postawie, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak wady postawy i skolioza. To właśnie na rodzicach spoczywa pierwsza odpowiedzialność za wnikliwą obserwację, jednak tylko konsultacja u fizjoterapeuty pozwala na postawienie trafnej diagnozy i zapobieżenie rozwojowi nieprawidłowości.
Niepokojące sygnały dla rodziców
Wczesne wykrycie nieprawidłowości postawy u dziecka może znacząco wpłynąć na dalszy rozwój. Oto przykładowe objawy, na które warto zwrócić uwagę:
- Nadmierne garbienie się
- Barki i głowa wysunięte ku przodowi
- Znacznie wypięty brzuszek
- Asymetryczne ustawienie barków, łopatek i miednicy
- Asymetria trójkątów talii
- Koślawość lub szpotawość kolan
- Kręgosłup bez widocznych fizjologicznych krzywizn, czyli lordozy szyjnej, kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej
Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów u swojego dziecka, konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z fizjoterapeutą. Wczesna interwencja pozwala na skuteczną korekcję postawy i zapobieganie pogłębianiu się wad.
Na co powinni zwracać uwagę rodzice?
Obserwując dziecko, rodzice mogą dostrzec pierwsze objawy wad postawy. Oto lista kluczowych elementów, na które warto zwrócić uwagę:
- Ustawienie głowy – czy jest symetryczne? Czy głowa ustawia się w linii środkowej ciała?
- Ramiona – czy są na jednym poziomie? Czy są wysunięte do przodu?
- Łopatki – czy znajdują się w tej samej odległości od kręgosłupa i na tym samym poziomie?
- Trójkąty talii – czy są na jednej linii i czy są podobnych rozmiarów?
- Krzywizny kręgosłupa – oceniamy, czy są spłycone czy pogłębione. Patrząc z boku, z prawej i lewej strony, sprawdzamy, czy w odcinku szyjnym jest lekkie wygięcie do przodu, poniżej lekkie zaokrąglenie w odcinku piersiowym między łopatkami i wygięcie do przodu w odcinku lędźwiowym.
- Przebieg kręgów kręgosłupa – patrząc z tyłu na plecy dziecka, czy kręgi ustawione są w pionie w linii prostej?
- Klatka piersiowa – czy obojczyki i żebra są ustawione symetrycznie po obu stronach?
- Kolana i stopy – czy ich ustawienie jest prawidłowe?
- Płaszczyzna pleców w skłonie – czy plecy są równe podczas skłonu?
- Ustawienie miednicy – czy nie jest przesunięta w jedną stronę lub opada?
Każde dziecko, u którego zauważymy niepokojące objawy i mamy podejrzenie wady postawy czy skoliozy, powinno odbyć konsultację lekarską i fizjoterapeutyczną.
Jakie są konsekwencje zaniedbań?
Zlekceważenie pierwszych objawów nieprawidłowej postawy może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak: skrzywienie kręgosłupa, zmiany w obrębie miednicy, nieprawidłowe ustawienie kolan czy stóp. Może to skutkować przewlekłymi bólami, ograniczeniem ruchomości, a nawet trwałymi zmianami w układzie kostnym po zakończeniu wzrostu. Brak specjalistycznej diagnostyki fizjoterapeutycznej i celowanej terapii, dostosowanej indywidualnie do dziecka, może prowadzić do pogłębienia się wady oraz do trwałych deformacji. Dlatego niezwykle ważna jest dokładna ocena, diagnostyka i terapia u dzieci z podejrzeniem wady postawy i skoliozy.
Wczesna diagnostyka postawy dziecka wykonana przez fizjoterapeutę jest kluczowa w kształtowaniu prawidłowej postawy ciała, a przede wszystkim zapobieganiu rozwojowi wad postawy i skoliozy na różnych etapach rozwoju. Wnikliwą ocenę postawy możemy przeprowadzić już u dzieci w wieku przedszkolnym, tutaj najlepszą pomoc uzyskasz od mgr Izabeli Knop. Jeśli Twoje dziecko jest starsze, również warto zgłosić się na konsultację do mgr Izy – leczymy dzieci w wieku 12, 14, a nawet 16 lat. Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 3 lata, zalecamy umówienie wizyty u mgr Marii Górskiej, certyfikowanej fizjoterapeutki NDT Bobath (Neurodevelopmental Treatment Bobath to podejście terapeutyczne, które koncentruje się na leczeniu osób z zaburzeniami neurologicznymi. Celem terapii NDT Bobath jest poprawa funkcji ruchowych poprzez wspieranie prawidłowego rozwoju motorycznego i minimalizowanie skutków patologicznych wzorców ruchowych). Mgr Marysia specjalizuje się w pracy z najmłodszymi pacjentami od narodzin do lat 3.
Wczesna diagnoza to klucz do zdrowia
Profesjonalna ocena postawy dziecka, przeprowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę, jest nieoceniona w kształtowaniu prawidłowego rozwoju fizycznego. Dzięki wczesnemu wykryciu nieprawidłowości i odpowiednio dobranej terapii, można zapobiec pogłębianiu się wad postawy i uniknąć skomplikowanych interwencji w przyszłości.
Zarezerwuj wizytę już dziś!
Nie czekaj, aż problem się pogłębi. Im szybciej podejmiesz działania, tym większa szansa na pełne zdrowie Twojego dziecka. Zarezerwuj wizytę u mgr Izabeli Knop, certyfikowanej fizjoterapeutki metody FITS (Functional Individual Therapy of Scoliosis, metoda fizjoterapeutyczna, która służy leczeniu skoliozy i wad postawy. Terapia ta koncentruje się na indywidualnym podejściu do pacjenta, uwzględniając specyfikę deformacji kręgosłupa, z naciskiem na korekcję postawy oraz funkcjonalne ćwiczenia poprawiające stabilność i mobilność kręgosłupa), która przeprowadzi kompleksową diagnostykę i terapię dostosowaną do potrzeb Twojego dziecka.
Kliknij tutaj, aby zarezerwować wizytę u mgr Izy Knop i zadbać o zdrowy rozwój Twojego dziecka już dziś! Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 3 lata, umów się do mgr Marysi Górskiej – specjalistki od najmłodszych pacjentów tutaj.
Pod wpisem znajdziesz wygodny kalendarz do rejestracji online – umów się na konsultację już teraz i daj swojemu dziecku najlepszy start! Jeśli nie widzisz dostępnego terminu w kalendarzu online proszę zadzwoń do rejestracji 509 966 988.