Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

Krótkoterminowa skuteczność laseroterapii o wysokiej intensywności w łagodzeniu bólu u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego została zbadana w randomizowanym, kontrolowanym badaniu z pojedynczą ślepą próbą. Choroba ta jest jedną z głównych przyczyn bólu kolana na całym świecie i wynika z powtarzających się mikrourazów i obciążeń mechanicznych, które powodują stan zapalny i uszkodzenie chrząstki stawowej.

Laseroterapia o wysokiej intensywności (HILT) jest jedną z metod fizykalnych stosowanych w leczeniu bólu układu mięśniowo-szkieletowego.

HILT ma zdolność do zmniejszania bólu, obrzęku i stanu zapalnego oraz do promowania gojenia tkanek. W badaniu uczestniczyło 42 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, którzy zostali losowo przydzieleni do grupy HILT lub grupy placebo. Uczestnicy otrzymywali sesje HILT przy użyciu specjalnego urządzenia laserowego, a protokół leczenia opierał się na wcześniejszych badaniach.

Badanie wykazało, że HILT może być skuteczną metodą łagodzenia bólu u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.

W grupie kontrolnej uczestnicy otrzymali sztuczne światło laserowe stosowane według tego samego protokołu, jak opisano w sekcji interwencji. Podczas sesji leczenia, uruchamiano dźwięk sygnalizujący pracę maszyny MLS, aby naśladować dźwięk generowany przez rzeczywisty aparat MLS. Rzeczywiste promieniowanie laserowe nie było jednak emitowane, więc uczestnicy nie byli świadomi przypisania do grupy leczenia. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, wszyscy uczestnicy i fizjoterapeuci nosili okulary ochronne podczas sesji leczenia, aby zapobiec uszkodzeniom siatkówki.

Obie grupy otrzymały konserwatywne leczenie, obejmujące edukację na temat choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, takie jak redukcja masy ciała, ćwiczenia i modyfikacja stylu życia. Doradzano korzystne aktywności, takie jak unikanie głębokiego zginania kolan, czynności wykonywanych na niskim siedzeniu i wchodzenia po schodach. Uczestnicy otrzymali również broszurę zawierającą podstawową wiedzę na temat choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.

Wszyscy uczestnicy otrzymali instrukcje od fizjoterapeutów dotyczące prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Program ćwiczeń obejmował dwa rodzaje wzmacniających ćwiczeń mięśni czworogłowych. Aby sprawdzić przestrzeganie programu ćwiczeń, uczestnicy otrzymali dziennik ćwiczeń i byli zobowiązani do zapisywania codziennych ćwiczeń. Przestrzeganie programu ćwiczeń było doskonałe w obu grupach. Nie zgłoszono również żadnych niepożądanych zdarzeń związanym z leczeniem laserowym.

Badanie obejmowało 42 uczestników podzielonych na grupę HILT i grupę kontrolną. Głównym wynikiem był wynik bólu oceniany za pomocą skali wizualnej (VAS), a wynikiem wtórnym był wynik w zmodyfikowanej tajskiej wersji Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (T-WOMAC). Obie grupy wykazały statystycznie istotne zmniejszenie wyników VAS i T-WOMAC po leczeniu, przy czym grupa HILT wykazała większe zmniejszenie wyniku VAS niż grupa kontrolna.

Wnioski z badania wskazują, że HILT jest skutecznym leczeniem bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, nawet przy stosowaniu niższej dawki.

Wyniki badania mogą mieć praktyczne zastosowanie w klinicznej praktyce, szczególnie u pacjentów, którzy nie są kandydatami do leczenia chirurgicznego lub mają wysokie ryzyko związane z operacją.

Więcej informacji na temat badań znajdziesz tu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9616657/pdf/PRM2022-1319165.pdf

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc

Zadzwoń, wyślij zapytanie lub umów wizytę online!

logo

Umów wizytę
już teraz!

Kontakt

Nasz gabinet

Profizjoclinic
ul. Szybowcowa 31, II p., lok. 204, 54-130 Wrocław, Gądów Mały (przy parkingu Hali Tęcza, parking: 90 minut bezpłatnie)
Telefon:
509 966 988