Masaż

Masaż jest jedną z najstarszych dziedzin wiedzy lekarskiej. Wywodzi się z Indii i Chin, gdzie wchodził w zakres rytuału religijnego. Już 3000 lat p.n.e. odnotowano w dziele chińskim Kung-Fu wzmiankę o leczeniu za pomocą masażu.
Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.

Masaż odpręża i relaksuje. Regularne stosowanie masażu polepsza samopoczucie, koryguje istniejące zmiany układu kostnego. Po masażu odczuwamy mniejsze napięcie w kręgosłupie, plecach i karku. Masaż klasyczny poprawia wygląd skóry i sprawia, że jest ona lepiej dotleniona i ukrwiona.

Masaż klasyczny

Najczęściej stosowaną formą masażu jest masaż klasyczny. Jest zarówno metodą leczenia fizykalnego, jak również integralną częścią odnowy biologicznej. Działa przeciwbólowo, zapobiega przeciążeniu układu ruchu, regeneruje mięśnie oraz zwiększa ich elastyczność i sprężystość, przyspiesza przemianę materii, wpływa korzystnie na odżywienie skóry (usprawnia przepływ krwi i limfy) oraz poprawia samopoczucie.

Masaż relaksacyjny

Dla osób odczuwających dolegliwości spowodowane długotrwałym wysiłkiem fizycznym lub psychicznym oraz narażonych na codzienny stres, polecamy masaż relaksacyjny. Prawidłowo wykonany masaż relaksacyjny pobudza skórę i mięśnie zmniejszając ich napięcie, przywraca prawidłowy rytm serca, jak również poprawia krążenie krwi. Spokojny i rytmicznie wykonany masaż niweluje stres oraz związane z nim dolegliwości takie jak: różnego rodzaju bóle głowy i pleców, zaburzenia koncentracji, depresję, czy też ogólne wycieńczenie organizmu. Przynosi ukojenie po długotrwałym wysiłku psychicznym i fizycznym.

Masaż izometryczny

Masaż wykonywany na napiętych grupach mięśniowych lub pojedynczym napiętym mięśniu. Zadaniem tego zabiegu jest przywrócenie siły i masy osłabionym mięśniom bez obciążenia  organizmu ćwiczeniami.

Masaż sportowy

Celem masażu sportowego jest przyspieszenie regeneracji organizmu (w szczególności układu więzadłowo-mięśniowego, krwionośnego i nerwowego) po wysiłku fizycznym, jak również wspomaganie leczenia urazów powstałych podczas treningu. Masaż ten jest zwykle silny i energiczny z zastosowaniem głównie technik ugniatania, rozcierania i wyciskania.

Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich, zwany także masażem tkanki łącznej głębokiej lub masażem głębokim, jest rodzajem terapii tkanek miękkich, której celem jest przywrócenie równowagi w głębszych warstwach tkanki łącznej i mięśni poprzez łagodzenie napięć i ograniczeń w układzie mięśniowo-szkieletowym.

Ta forma terapii ma kilka korzyści zdrowotnych, w tym:

  • Zwiększenie elastyczności tkanek
  • Eliminacja mięśniowo-powięziowych punktów spustowych
  • Regulacja napięcia mięśni i powięzi
  • Przywracanie prawidłowej postawy
  • Poprawa ruchomości stawów
  • Poprawa krążenia krwi w tkankach

Powinien być uzupełnieniem lub stanowić podstawę leczenia wszelkich schorzeń narządu ruchu, którym towarzyszą ograniczenia mięśniowo-powięziowe. Często dochodzi do zrostów powięziowych, powodujących ból, dyskomfort lub obecność wspomnianych punktów spustowych. Na przykład zrosty tkanek w odcinku lędźwiowym kręgosłupa mogą wystąpić u osób prowadzących siedzący tryb życia lub u osób z hiperlordozą lędźwiową.

Istnieje wiele wskazań do tego typu terapii, m.in.:

  • Zmiany zwyrodnieniowe stawów
  • Stany pourazowe i pooperacyjne
  • Fibromialgia
  • Entezopatie (np. łokieć tenisisty, łokieć golfisty)
  • Zespół zamrożonego barku
  • Zespół górnego otworu klatki piersiowej
  • Rwa kulszowa
  • Zwiększone napięcie mięśni, w tym zespół gruszkowaty

Każdy, kto doświadcza ograniczeń lub dyskomfortu związanego z trybem życia, niezależnie od tego, czy jest to siedzący tryb życia, czy aktywny, powinien rozważyć ten masaż. Przywraca odpowiednie napięcie i ruchomość poszczególnym warstwom tkanki, co pozytywnie wpływa na zdrowie, samopoczucie i sprawność fizyczną.

logo

Umów wizytę
już teraz!

Kontakt

Nasz gabinet

Profizjoclinic
ul. Szybowcowa 31, II p., lok. 204, 54-130 Wrocław, Gądów Mały (przy parkingu Hali Tęcza, parking: 90 minut bezpłatnie)
Telefon:
509 966 988